Komentarze 2 thoughts on “Notatka z zebrania Rady Osiedla (13 XI 2017)

 • 2018-05-19 z 00:33
  Permalink

  Chciałbym podkreślić, że jako mieszkaniec Etapu E jestem więcej niż zadowolony z powodu nieprzejezdności ulicy Nowiec, a zarazem nie bardzo rozumiem oburzenie tym faktem mieszkańca ulicy Wichrowe Wzgórze do której części zagrodzonej nie ma dostępu każdy mieszkaniec osiedla pomimo , iż wszyscy za to płacimy.

  I można byłoby zapytać: kto i jakim prawem? ……. jak ta „zakrawająca” na samowolkę decyzja ma się do interesów ogółu mieszkańców. Ani mnie, ani pytanych przeze mnie mieszkańców nikt nigdy nie konsultował w tej sprawie.

  Nawiązując do przewodniego wątku postu jakim jest komunikacja pragnę dodać, iż w imię reguł solidaryzmu społecznego jednostek większość mieszkańców Etapu E osiedla skłania się do poparcia proponowanego przez ZTM miejsca zawracania autobusu w lokalizacji pętli ulicznej Wichrowe Wzgórza jeżeli ogół mieszkańców naszego osiedla zdecyduje na takową komunikacje.

 • 2018-04-03 z 21:42
  Permalink

  Pani Aleksandra Dulkiewicz

  Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska

  Re.: ZTM-PP-590-45-18/DK

  Szanowna Pani Prezydent,

  Zwracam się bezpośrednio do Pani Prezydent w celu sprostowania przekazanej przez Zakład Transportu Miejskiego dezinformacji odnośnie do sprawy połączenia autobusowego z osiedlem Nowiec, zawartej w piśmie ZTM-PP-590-45-18/DK z dnia 01.02.2018 (kopia: załącznik), sygnowanym przez Panią Prezydent i będącym odpowiedzią na interpelację nr 19/18, wniesioną na moją prośbę przez radnego dr. J. Teodorczyka. Kieruję mój list osobiście do Pani Prezydent, gdyż nie mam zaufania do ZTM, który wydaje się akceptować aktualną społecznie szkodliwą sytuację blokowania dostępu do komunikacji publicznej mieszkańców Nowca. ZTM jest ewidentnie terroryzowany przez agresywnie, irracjonalnie i ksenofobicznie nastawioną mniejszość mieszkańców, których prawdziwe intencje oddaje ogłoszona kiedyś na stronie Nowca pogardliwa uwaga, cytuję: „nie potrzebuję, żeby mi ktoś zaglądał z autobusu do ogródka” (i może wykrył konopie indyjskie?).

  Stanowczo oświadczam, że nie jest prawdą, że „W wyniku konsultacji, liczni mieszkańcy nie wyrazili zgody na uruchomienie linii autobusowej” na Nowiec. Ani mnie, ani nikogo z pytanych przeze mnie mieszkańców nikt nigdy nie konsultował w sprawie. Proponuję, żeby Pani Prezydent zweryfikowała ilość i rzetelność rzekomych licznych protestów, ukrywanych zazdrośnie przez ZTM.

  ZTM twierdzi, że przeprowadził wizje lokalne i stwierdził, że „układ drogowy osiedla nie posiada żadnego innego miejsca do zawracania autobusu niż tzw. „pętlę uliczną”, tj. przez ul. Wichrowe Wzgórze”. Otóż jest alternatywa: autobus mógłby zawracać na „zaślepionym” końcu ul. Nowiec. Przy okazji zapytam, kto i jakim prawem zadecydował o nieprzejezdności osiedla zamykając ulicę Nowiec. Jak taka zakrawająca na „samowolkę” decyzja ma się do planów urbanistycznych Miasta?

  Naiwna jest argumentacja ZTM, że autobus nie może jeździć ulicą Wichrowe Wzgórze ze względu na brak miejsc postojowych dla samochodów mieszkańców i zabawy dzieci. Co mógłby w tym względzie zmienić niewielki autobus, gdy ulicą jeżdżą potężne traki, nie mówiąc np. o śmieciarkach?

  W kontekście bezpieczeństwa osiedla, chociażby pożarowego, domagam się zdecydowanych działań Miasta, ZTM, Straży Miejskiej i firmy Gestor mających na celu skuteczne przeciwdziałanie nagminnemu łamaniu przepisów ruchu drogowego na osiedlu. Chodzi głównie o niedozwolone parkowanie na chodnikach, bez pozostawienia wolnego 1.5 m. Ten brak kultury osobistej i elementarnego dostosowania społecznego lekceważących reguły solidaryzmu społecznego jednostek jest zapewne głównym źródłem problemów. Na osiedlu Nowiec nie brakuje odpowiedniej ilości miejsc postojowych i ZTM powinien najlepiej to wiedzieć. Przy każdym (!!!) mieszkaniu są co najmniej 2 miejsca do parkowania samochodu: garaż i podjazd. Za niechlujne parkowanie na chodniku należy karać mandatami i okaże się wkrótce, że ul. Nowiec i ul. Wichrowe Wzgórze będą wyglądać schludnie, jak w cywilizowanej Europie, a autobus nikomu nie będzie zawadzał. Może zdyscyplinowanie niektórych kierowców okaże się skuteczniejszym argumentem na rzecz społecznie pożądanej komunikacji publicznej, niż widok wspinających się na stromą górę Nowca inwalidów, seniorów i obciążonych tornistrami uczniów.

  Pani Prezydent, małostkowa nieżyczliwość jest zła z natury i żadne głosowania ani plebiscyty nie mogą jej usprawiedliwiać. Dobro wymaga odwagi działania, ale przynosi satysfakcję. Czego życzę w dalszej cennej działalności dla Gdańska.

  Łączę wyrazy szacunku

  Roman Kaliszan

  80-293 Gdańsk

  ul. Wichrowe Wzgórze 65

  e-mail: roman.kaliszan@gumed.edu.pl;

  tel. kom.: +48 501591350 Gdańsk, 2018-02-06

Dodaj komentarz